+ Cevap (yorum) Yaz
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu

OMURİLİK İLTİHAPLARI: (Transvers myelit)

Hastalıklar ve Tedavi Yolları Kategorisi, Beyin ve Omurilik Hastalıkları Forumunda, OMURİLİK İLTİHAPLARI: (Transvers myelit) Konusunu Görüntülüyorsunuz, Konu İçerigi Kısaca ->> Hemen her yaşta görülebilirler. Bulgular, hastalığın bulunduğu seviyeye göre, kol ve bacaklarda kuvvetsizlik, his kusuru, idrar ve gayta kontrolünde bozukluk, ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye İNCİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ad Soyad
  İNCİ K.
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Uye Numarası
  9
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  İstiridyeden
  Mesaj
  5.088
  Alınan Beğeni
  3
  Verilen bağeni
  0

  Standart OMURİLİK İLTİHAPLARI: (Transvers myelit)

  Hemen her yaşta görülebilirler. Bulgular, hastalığın bulunduğu seviyeye göre, kol ve bacaklarda kuvvetsizlik, his kusuru, idrar ve gayta kontrolünde bozukluk, sırt ağrısı ve sinir kökü ağrısı şeklinde ortaya çıkar. Genellikle hızlı bulgu verirler(birkaç saat ile birkaç hafta arasında). Omurilik iltihabı tek başına veya başka bir hastalık ile birlikte meydana gelebilir.

  1.Multipl sklerozis (MS) , beyin ve omurilikte plak oluşumları ile seyreden bir hastalıktır. Myelin kaybı (myelin=sinir lifleri üzerindeki yalıtım malzemesi) ile ortaya çıkan plaklar çeşitli nörolojik fonksiyon bozukluklarına sebep olur. Omurilik tutulumu MS hastalarında sıktır hatta hastalık omurilik tutulumu ile başlayabilir.

  2.Mikrobik: Kızamık/kızamıkçık, su çiçeği, çiçek hastalığı, grip, kabakulak, herpes simplex (uçuk), enterovirusler (çocuk felci, Coxsackie virüsü, echovirus), zona, sitomegalovirus, epstein-barr virüsü, lösemi virüsü, HIV (AİDS) virüsü, kuduz gibi virüs kökenli veya frengi, verem, zatürre mikrobu, lyme, borreliosis gibi bakteri nedenli olabilir.

  3.Omurilik beslenmesinin bozulması nedeni ile damarsal hastalıklarda neden olabilir. En sık; omurga arterlerinde kan pıhtılaşması ile nadiren ise omurilik damar yumakları (arteriovenöz malformasyon) ve eroin kullanımı sonucu ortaya çıkabilecek damar iltihapları nedendir.

  4.Kanserle ilişkili (Paraneoplastik): Nadiren ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi kanserle savaşmak için silahlar (antikor) üretir ve bu antikorlar sadece kanserle savaşmakla kalmaz, omurilik hücrelerinde de hasar oluşturabilir..

  5.Tüm vücudu etkileyebilen hastalıklar (Sistemik): Sistemik Lupus Eritematozis, Sjogren sendromu, Sarkoidoz.

  6.İdiyopatik (nedeni bilinmeyen) transvers myelit: Bağışıklık sisteminin omuriliğe karşı anormal bir biçimde harekete geçmesi sonucu oluştuğu düşünülmektedir.

  TANI
  İlk olarak ayrıntılı öykü alınıp fiziksel muayene yapılır. Öykü ve muayenin sonucunda tutulduğu düşünülen bölgenin MR görüntülenmesidir. Ayrıca belden su alarak incelenmesi de nedenin ortaya konması açısından önemli olup, tedaviyi etkileyebilir.

  TEDAVİ
  Altta yatan nedene yöneliktir. Örn; mikrobikse antibiotik, antiviral tedavi, damarsal ise kan durultucu ilaçlar veya cerrahi tedavi, MS’e bağlı veya nedeni bilinmeyen (idiopatik) ise kortizon tedavisi (pulse steroid gibi) uygulanabilir.

  eskişehirsağlık.net
  Konu YukseLL tarafından (12.06.13 Saat 22:00 ) değiştirilmiştir.
  "Öyle anlar olur ki, hiç bir şey olmamış gibi gülümseyerek yoluna devam eder insan; buna pes etmek değil; olgunlaşmak denilir."

Anahtar kelimeler

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •