+ Cevap (yorum) Yaz
1 den 2´e kadar. Toplam 2 mesaj bulundu
 1. #1
  Süper Aktif Üye YukseLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ad Soyad
  Ö.Yüksel
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Uye Numarası
  1
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Samsun
  Yaş
  45
  Mesaj
  3.107
  Alınan Beğeni
  Verilen bağeni

  Standart Burun estetik Ameliyatı

  Burun yüzün merkezinde bulunan, ilk balışta dikkati çeken ve yüz ifadesini etkileyen hem estetik hem de işlevsel önemi olan özel bir organdır. Burun, en başta solunum organıdır. Burun orta direği septum ismini alır ve burun boşluğunu iki bölüme ayırır. Burun içinde konka denilen et kıvrımları, burun içine giren havanın direkt olarak akciğerlere gitmesinden önce bir ya da iki daire çizmesini (türbülans) bu sırada nemlenmesini, ısınmasını ve toz bakteri gibi istenmeyen içeriklerinin temizlenmesini ve filtre edilmesini sağlar.

  Burun yapısal olarak kemik, kıkırdak ve yumuşak doku, deri örtüsünden oluşur. Burun üst yarısı kemik yapıda alt yarısı ya da alt üçtebiri kıkırdak yapıdadır. Büyüme ve gelişme sırasında burun orta kısmındaki kıkırdaklar da büyür. Özellikle burun iç yapılarının yüz kemiklerinin gelişiminde önemli rol oynadığı bilinmektedir. Burun gelişimi ortalama 18 yaşına kadar sürdüğü için bu nedenle burun ameliyatları acil girişimler dışında 18 yaşından önce yapılmaz.

  Burun ameliyatı en genel şekilde iki gurupta toplanabilir. Bunlar, burun tıkanıklığı ya da burun eti nedeniyle yapılan ameliyatlar ve burun estetiği amacıyla yapılan ameliyatlardır. Bu iki ameliyat ayrı ayrı ya da aynı girişim sırasında birlikte yapılabilir. Burun tıkanıklığı ameliyatını burun içinin tüm yapılarını bilen ve bu konuda tecrübesi olan Estetik Plastik Cerrah yapabilir. Burun yapıları bir bütün olduğu için özellikle iki ameliyat aynı anda yapılacak ise aynı cerrah tarafından yapılması daha iyi sonuç verir. Çünkü iki ameliyatta kesilen ve girişim yapılan dokular iç içedir. Örneğin burun tıkanıklığı için septum kıkırdağı ve kemiği alınırken tavan kısmında en az 1 cm bir köprü bırakılmalıdır. Bu kısım yetersiz bırakılırsa, estetik girişim sırasında burun kemeri alınırken septum tavanında kıkırdak kalmayabilir. Bu durumda burun sırtı çökebilir. Bu çok önemli bir konudur.
  Burun eti ya da burun tıkanıklığı ameliyatında septum kıkırdak ve kemik parçalarının havayolunu tıkayan kısımlarıi zarları korunarak çıkarılır. Bu zarlardan iyileşme sırasında tekrar yeni kıkırdak ve kemik oluşacaktır. Bu nedenle zar örtüsünün çok iyi korunması, tahrip edilmemesi gerekir. Burun tıkanıklığının diğer bir sebebi konka hipertrofisidir. Konkalar, burun içinde havanın nemlenmesini ve ısınmasını sağlayan et kıvrımlarıdır. Geçirilen enfeksiyonlar, sinüzit gibi durumlar sonucunda konka büyüyebilir ve havayolunu tıkayabilir. Bu durumda büyümüş olan konka küçültülerek havayolu rahatlatılır. Bunun için endikasyonuna göre konka koterize edilir ya da kısmen reke edilir (kesilerek çıkarılır).

  Burun estetiği ise burun şeklinin hastanın yüzüne göre uygun büyüklüğe getirilmesidir. Bu amaçla en ana hatlarıyla burun kemeri çıkarılır, burun yan kemikleri (nazal kemikler) daraltılır ve burun çatısı tekrar kapatılmış olur. Ayrıca gerekiyorsa, burun ucu kaldırılır. Bu işlem abartılı yapıldığında rahatsız edici bir görüntü oluşabilir. Bunun için bizim insanımızda bayanlarda dudak - burun açısı 100 derece, erkeklerde 90 derece olarak ayarlanır. Doğru teknikle yapılan burun estetiği ameliyatından sonra burun düşmesi olmaması gerekir. Burun ameliyatından sonra burun üzerinde ve içinde ödem oluşur. Ödem doku içinde su toplanmasıdır. Bu sıvı toplanması, vücudun ameliyata karşı doğal bir cevabıdır. Hemen tüm ameliyatlardan sonra görülebilir. Bu nedenle ameliyat sonrasında bir süre burun şiş olacaktır. Bu şişlik ilk ay sonunda % 90 oranında geçer. Tam iyileşmesi ise 6-12 ay kadar sürebilir.

  Burun estetiği cerrahi yöntem olarak iki ana metodla yapılmaktadır. Açık ve kapalı rinoplasti. Açık rinoplastide burun deliklerinin arasındaki kolumella kısmı tabanından V şeklinde bir kesi yapılmakta ve burada hafif bir iz kalmaktadır. Özellikle burun ucu problemli olanlarda, dudak yarığı burnunda, sekonder revizyon burun ameliyatlarında açık rinoplasti tercih edilebilir. Bunların dışında kapalı rinoplasti yapılması uygundur. Kapalı rinoplasti de burun dışında bir kesi yapılmaz. Tüm kesiler burun içinden yapılır. Açık rinoplastide özellikle burun uç kısmındaki kıkırdakların burun derisi ile teması tamamen ayrlır, kıkırdakların üzeri tamamen açılır. Kıkırdaklar bizzat görülerek gereken eksizyonlar ve şekil verme işlmeleri daha hassas yapılabilir. Ancak burun ucundaki bu aşırı diseksiyon nedeniyle burun estetiği sonrasında oluşan ödem daha fazla olabilir, iyileşmesi daha uzun sürebilir. Kapalı burun estetiği ameliyatında ise burun ucu şişliği daha çabuk iyileşir. Ayrıca açık rinoplasitde burun ucu kıkırdaklarında olabilecek hatalar burun ucu derisi inceldiği için ameliyat sonrasında daha çok görülebilir. Kapalı burun estetiği ameliyatında ise bu risk çok daha azdır.

  Burun estetiği lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezi biraz daha sıkıntılıdır. Çünkü hasta çeşitli rahatsız edici sesleri duyabilir. Genel anestezi ise derin bir uyuma sağlar. Buna karşılık lokal anesteziden kısa süre sonra hasta yürüyerek gidebilir. Genel anestezi sonrasında ise uyanma birkaç saat sürebilir, genellikle hasta 1 gece hastanede yatırılır.
  Burun estetiği ameliyatından sonra burun içine tampon konur. Burun tamponu 3-4 gün sonra çıkarılır. Burun sırtına ise alçı atel konur. Alçı atel 10 gün sonra çıkarılır. Burun estetiği ameliyatından sonra gözlerde şişlik ve morarma olacaktır. Bunlar normaldir. Bu şişlik ve morluklar ortalama 10-14 günde geçer. Ancak burun sırtındaki şişliklier daha uzun sürede düzelir. Ameliyat sonrasında koruyucu antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır.
  Prof. Dr. Kutlu Sevin

  BURUN ESTETİK AMELİYATI VİDEO GORUNTULERİ:


 2. #2
  Süper Aktif Üye YukseLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ad Soyad
  Ö.Yüksel
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Uye Numarası
  1
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Samsun
  Yaş
  45
  Mesaj
  3.107
  Alınan Beğeni
  Verilen bağeni

  Standart Burun Ameliyatı ile ilgili Sorular

  1. Burun ameliyatından sonra gözlük kullanabilir miyim?
  Gözlük burun kemiklerine baskı yapar ve kemikleri yerinden oynatabilir. Bu nedenle ameliyatı sonrası 2 ay gözlük kullanmamak gerekir.
  2. Burun ameliyatından sonra güneş zararlı mıdır?
  Burun ameliyatı ndan sonra burun ve çevresindeki derinin güneş ışınlarına hassasiyeti artar, lekeler oluşabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası 3 ay kadar güneşten koruyucu 30 ya da 45 faktör (SPF) kremler kullanmak gerekir.
  3. Burun ucu düşmesi nedir?
  Burun düşmesi en çok sorulan sorulardan biridir. Düzgün ve doğru burun estetiği yapılmış bir burun ucu düşmez. Burun ucu kıkırdak çatısının teknik hata ile korunması gereken yerlerinden kesilmesi sonucunda oluşabilir. Burun estetiği ameliyatından yıllar sonra burun ucunun yavaşça aşağı düşmesi ise, derialtı dokularının incelmesi, elastik liflerin azalması, derinin yaşlanması sonucu oluşan fizyolojik bir durumdur. Burun estetik ameliyatı yapılmamışsa bile normalde yaşlanma ile oluşabilen bir durumdur.
  4. Burun estetiğinden sonra yüzebilir miyim?
  Ameliyattan 2 ay sonra yüzebilirsiniz. Ancak suya atlama veya dalma için 3 ay beklenmelidir.
  5. Burun ameliyatından ne kadar zaman sonra şekli belli olur?
  Ameliyattan 10 gün sonra alçı çıkarıldığında burun şekli kabaca belli olur ancak henüz şiş ve hafif ödemli durumdadır. Bir ayda % 09 şekli belli olur. Tam şeklini alması, 1-3 mm daha incelmesi ile 6 – 12 ay sürebilir.
  6. Burun içine konan tamponlar ne zaman çıkarılır, ağrı olur mu?
  Tamponlar ameliyattan üç gün sonra çıkarılır. Özel bir maddeden oluşturduğumuz tamponlar, yağlı bir tül ile sarılı olduğundan ağrısız olarak kolayca çıkarılır. Tampon içinde ayrıca kanamayı durdurucu özel bir sünger mevcuttur.
  7. Burun ameliyatından kaç gün sonra işime dönebilirim?
  Alçı çıkarıldıktan sonra yani 10 gün sonra şinize dönebilirsiniz.
  Prof. Dr. Kutlu Sevin

Benzer Konular

 1. Burun Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Fotoğraflar
  ZEYNEP Tarafından Estetik ve Estetik Cerrahi Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 14.12.15, 17:11
 2. Burun Estetik Ameliyatı Fiyatları
  ZEYNEP Tarafından Estetik ve Estetik Cerrahi Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17.08.11, 00:27
 3. Burun Kemiği Eğriliği ameliyatı (Deviasyon Ameliyatı)
  YukseLL Tarafından KBB (Kulak,Burun,Boğaz) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10.05.11, 19:02
 4. Burun kemiği ameliyatı (video)
  YukseLL Tarafından KBB (Kulak,Burun,Boğaz) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 09.02.10, 01:53
 5. Burun Polipleri Ameliyatı (video)
  ZEYNEP Tarafından KBB (Kulak,Burun,Boğaz) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07.02.10, 21:46

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •