Günümüzde temel olarak iki çeşit lens vardır. Bunlar gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lenslerdir. Gaz geçirgen sert lenslerin kullanımının gerektiği birkaç durum dışında çoğunlukla yumuşak lensler kullanılır. Gaz geçirgen sert lensler: Göze oksijen geçişine izin verdikleri için bu adi alırlar ve bu özellikleri nedeniyle artık kullanılmayan sert lenslere göre kornea epitel metabolizmasını daha az bozarlar. Korneanın seklini almadıkları için yüksek astigmatizma ve keratokonus gibi olgularda özellikle tercih edilirler. Yumuşak lensler: Çok değişik tipleri vardır. Günlük kullanılan 1 gün ömürlü lensler, günlük kullanılan 1 ay ömürlü lensler, günlük kullanılan 3 ay ömürlü lensler, günlük kullanılan 1 yıl ömürlü lensler, 1 hafta kullanılan 1 hafta ömürlü lensler, 1 ay kullanılan 1 ay ömürlü lensler, bazı göz hastalıklarının tedavisi için kullanılan tedavi edici lensler, bifokal lensler ve renkli lensler gibi.

Bunların kullanımı oldukça rahattır. Gözdeki kusurun tashihi için kullanılan lenslerin çoğu renksizdir ve göze takıldığında görünümü değiştirmezler. Takıldıkları sürece kusuru giderir ve berrak bir görüntü sağlarlar. Kornea yüzeyini bozan hastalıklar sinir uçlarının dışarıda kalmasına bağlı olarak hastaya yoğun bir huzursuzluk verirler. Eski lazer uygulamalarında da kornea sinir uçları açıkta kalır ve hasta yoğun ağrı duyardı. Bu gibi durumlarda hastanın tedavisi amacıyla tedavi edici yumuşak kontakt lensler kullanılır.

Bifokal lensler, yakın ve uzak için iki ayrı gözlük kullanmak zorunda kalan kişiler için geliştirilmiştir.

Günümüzde çok popüler olan bir lens grubu da renkli lenslerdir. Gözdeki kusurun düzeltilmesi amacıyla kullanılabildiği gibi herhangi bir kusur olmadan da sırf estetik amaçlı olarak kullanılan numarasız tipleri vardır. Renk seçenekleri çok fazladır. Renkli lensler her gözde katalogda gösterildiği gibi durmaz. Bu nedenle değişik seçenekleri deneme imkanı tanıyan bir merkezde göz muayenesinin ardından denenerek alınmasında fayda vardır.
http://www.kadinca.net
Renkli Lensler

Renkli Kontakt Lensler 2 bölüme ayrılır.

Bazıları 1 ay bazıları ise 1 yıl kullanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu hiç bir lensin 3 ay, 4 ay, 2 ya da 3 yıl gibi bir kullanımının söz konusu olmadığıdır.

Bu sözlerle satış yapan yerlerden kesinlikle ürün almayınız, onlar sizin göz sağlığınızı hiçe sayan insanların uydurmasıdır. Gözümüz hayatımızdır, riske atmaya değmez.http://www.kadinca.net

Aylık Kullanımlı Renkli Lensler:

Bu tür lensler "aylık" olarak kullanılmak üzere imal edilirler fakat insanlarımız bu konuda yanlış bilgilendiriliyorlar.

Lens satan bazı tezgahtarlar bu lenslerin 3-5 ay kullanılabileceğini söylerler. Bu tür aldatmaları dikkate almayınız, bunlar satış yapmak için size sunulan tuzaklardır.

Bu tür bir olayla karşılaşırsanız lensin markasını sorabilir ve eğer aldığınız yanıt "Freshlook" ise satıcıdan kataloğunu isteyin ve katalogta yazan kullanım süresine bakın. "Freshlook" kaliteli bir marka olmakla birlikte eğer sahte değilse (bandrollü olmasına dikkat edin) göz sağlığınızı tehlikeye atmadan kullanabilirsiniz.

Satıcı herhangi bir ürünede 3-5 aylık kullanımlı diyorsa o ürünlerinde kataloğuna ve ürün kutusundaki bandrolüne bakmanızda fayda vardır.
Renkli lens fiyatları 25 tl ile 250 tl arası değişmektedir.

kadinca.net