Rahat ve güzel ayakkabı hayır ve berekete, güzel geçime ve dünya rahatlığına, dar ayakkabı gam ve kedere, sıkıntı ve zorluklara delalet eder. ( Ayakkabı topuğu için Bakınız; Ökçe. )

Zenginlik ve servet demektir. Yeni bir ayakkabı almak veya ayakkabısını kaybetmek, kötü günlerin belirtisidir. Rahat bir ayakkabı giymek, yakın zamanda huzura kavuşulacağına işaret eder. Yırtık ayakkabı tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalınacağına yorumlanır. Bu rüyalar genel olarak iyi sayılmazlar. Ayakkabı diktirmek, üzüntülere ve terk edilmeye; ayakkabı sıkması, çevrede bir cinayet işlenmesine; bir kadının ayakkabı çıkarması, ayrılığa; çocuk ayakkabı, işlerin kötüleşmesine işarettir. Siyah, beyaz, kırmızı ayakkabı giymek birden bire bir sıkıntıyla karşılamayı; sarı ayakkabı hastalığı anlatır. Ayakkabıları çıkarmak çok yakında zorluklardan kurtulmayı anlatır. Zenginlik ve servet demektir.

Yeni bir ayakkabı almak veya ayakkabısını kaybetmek, kötü günlerin belirtisidir. Rahat bir ayakkabı giymek, yakın zamanda huzura kavuşulacağına işaret eder. Yırtık ayakkabı tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalınacağına yorumlanır. Bu rüyalar genel olarak iyi sayılmazlar. Ayakkabı diktirmek, üzüntülere ve terk edilmeye; ayakkabı sıkması, çevrede bir cinayet işlenmesine; bir kadının ayakkabı çıkarması, ayrılığa; çocuk ayakkabı, işlerin kötüleşmesine işarettir.

Siyah, beyaz, kırmızı ayakkabı giymek birden bire bir sıkıntıyla karşılamayı; sarı ayakkabı hastalığı anlatır. Ayakkabıları çıkarmak çok yakında zorluklardan kurtulmayı anlatır. İnsanları sürekli eleştirmeniz ve şikayetçi olmanız, düşman kazanmanıza neden olacak. Yeni ayakkabılar hayatınızın düzene gireceği anl***** gelir. Ayakkabı sıkıntıya işarettir. Ayakkabı vitrinde veya dükkanda ise yeni bir iş veya konu olabilir. Ayakkabı sarı ise hastalığı işaret eder.

Rüyada ayakkabi mest ve benzeri ayaga giyilecek şeyleri görmek Danyal Aleyhisselamin kavline göre; kış zamanında hayır ve bereket, yaz mevsiminde ise keder ve hüzne delalet eder. Yorumcular mest ve ayakkabinin tabirinde ayrı, ayrı yorumlar yapmislardir.

İbn-i Sirine göre: ayağında dar bir ayakkabi olduğunu gören kedere ve sıkıntıya düşer. Ayaginda deriden bir ayakkabi gören evlenir. Ayakkabisini ters giydigini gören kederden kurtulur, feraha erişir. Ayagina mest ve kundura giymek adeti olmayan bir kimsenin bunlardan birini giydigini görmesi, korku ve sıkıntıya düsmesine, veya birinin hilesine ugramasina veyahut hapse girmesine yorumlanır. Ayakkabi giymesi adet olan kimsenin bir mest veya ayakkabi giydigini görmesi korkusundan kurtulacagina işarettir. Bir rivayete göre de deniz yolculuguna çikar.

Ayaginda delik iki kundura olup ayaklarinin göründügünü görmek herkesin onu kiskandigina ve parasinin çokluguna delildir. Ayakkabilarindan birinin ayağından çiktigini, veya delindigini görenin yari malı elinden gider. Eğer ayakkabilarinin ikisi de delikse bütün malı elinden gider.

Bir çift ayakkabi giydigini gören, iki kadınla evlenir. Koyun derisinden yapılmış bir çok ayakkabi satın aldığını gören veya kendine bagislandigini gören veya her ne suretle olursa olsun bu ayakkabilarin eline geçtigini gören; mal ve çok büyük nimetlere sahip olur. Adi mest giymek, eğer güzel ve yeni ise, bir gençle evlenmek olarak yorumlanır.

Ayakkabilari yirtilip ayaklarinin çiplak kaldığını görmek, esinin ölümüne delalet eder. Rüyada ayağındaki kunduralarini çikardigini görmek, muradinin olacağına işarettir. Bu rüyanin sahibi eğer tutuklu ise serbest kalır. Kunduranin altinin delinmesi eslerden birin ölümüne, kunduralari çaldirmak veya kaybedip bulamamak gam ve sıkıntıdan kurtulmaya, kunduraya kalip geçirdigini görmek, biriyle evlenmeye delalet eder.

Cabir-ül Mağribi'ye göre; rüyasında ayakkabilarinin bir kuyuya veya buna benzer bir yere düstügünü gören, esinden bosanir. Ayakkabilarini tanımadigi bir adama sattigini görenin esi vefat eder. Ayakkabisinin çalindigini görmek bir belaya düsecegine delildir. Vahsi hayvanlarin ayakkabilarina saldirip onu parçaladiklarini görmek, bazi kimselerin esine tecavüzde bulunacaklarina işarettir.

Cafer-i Sadık'a göre (R.A.) ayakkabi yumusak olup ayak içinde rahat ederse bu alti şekilde yorumlanır; es, hizmetçi, içki, zafer, menfaat, para. Ebu Said El-Vaiz de söyle diyor; ayakkabi giymek ticaret için sefere çıkacağına delalet eder. Ayakkabinin dar olması sıkıntıya ve borca işarettir. Yeni ayakkabi giymek malı muhafaza ve korumak manasina gelir. Ayakkabinin altinda yama ve pençe varsa, bunu gören, eski, ayrıldigi esinden kedere ugrar.

Bir rivayete göre aralarinda düşmanlik meydana gelir. Ayakkabinin altina yama ve pençe vurulmus olduğunu ve bu pençenin sökülmek üzere olduğunu gören, dul bir kadınla veya erkekle evlenir. Kirmizi renkli ayakkabi giydigini gören bir yola çikmaya niyetli ise bu yolculuga bir müddet çikamaz. Halid ül- Isfahaniye göre; ayakkabinin içine kalip koydugunu gören bir kadınla münasebette bulunur. Ayakkabilarinin ayağından çiktigini gören gam ve kedere düşer. Yaninda ayakkabisi olduğu halde onu giymeyip yalin ayak dolastigini gören, bir mala kavuşur, fakat ondan faydalanamaz. Çarik ve yemeni de ayni şekilde yorumlanır. Fakat rüyasında çarik veya yemeni görmek köylüler için hayırlı, ama sehirliler için hayra yorulmaz.

Kirmani demiştir ki; yolculuga mahsus, alti iki katli postal ve çizme giymek sefere, sehirlilere mahsus postal ve çizme giymek ise evlenmege delalet eder. Bir başka rivayete göre de; rüyada yeni bir ayakkabi giymek rüya sahibinin halinin sıkıntıli olmasıni işaret eder. Ancak rahat ayakkabi huzur ve rahatliga, evlenmek isteyen gençler için evlilige işaret eder. Ayaginda dar bir ayakkabi olduğunu gören kedere ve sıkıntıya düşer. Ayaginda deriden bir ayakkabi olduğunu gören evlenir.

Ayakkabisini ters giydigini gören kederden kurtulur, feraha erişir. Bu rüyalar genel olarak iyi sayılmazlar. Ayakkabı sıkıntıya işarettir. Ayağa giymek sıkıntıya girmektir. Elde tutmak veya vitrinde görmek, yeni bir konu veya iş olabilir. Siyah, beyaz, kırmızı ayakkabı giymek çok ani sıkıntıdır. Sarı ayakkabı hastalığa işarettir.

Ayakkabıları çıkarmak kısa sürede sıkıntıdan kurtulmayı anlatır. Bu rüyalar genel olarak iyi sayılmazlar. Ayakkabı sıkıntıya işarettir. Ayağa giymek sıkıntıya girmektir. Elde tutmak veya vitrinde görmek, yeni bir konu veya iş olabilir. Siyah, beyaz, kırmızı ayakkabı giymek çok ani sıkıntıdır. Sarı ayakkabı hastalığa işarettir.