1 den 2´e kadar. Toplam 2 mesaj bulundu
 1. #1
  BAHAR
  Misafir

  Standart Algoloji Nedir?

  Bugün...·
  Özellikle kronik ağrı denilen uzun süreli ağrılar başlıca bir hastalık olarak ele alınmaya başlandı.
  · Günümüzde ağrı, dünya üzerinde ortalama yılda yaklaşık 700 milyon, Türkiye’oe ise 3 milyon günlük iş kaybına yol açıyor.
  · Ağırının tıpta ayrı bir branş olarak değerlendirilmesi yeni olanaklar doğurdu. Bunlardan biri de ağrı mekazinmasının kavranabilinmesi olarak değerlendiriliyor.
  · Lazer teknolojisi ağır tedavisinde hızlı bör gelişmeyle kullanılıyor.
  · Ağrı kesiciler beyne yerleştirilen pompalar aracılığıyla, ağızdan alınan dozun 100’de biri, hatta 1000’oe biri gibi miktarla verilebiliyor.
  · Çok ince iğnelerle omuriliğin veya beynin çeşitli bölgelerine girilebiliyor. Bu şekilde girilen bölge uyarılarak radyofrekans dalgalarıyla etrafa zarar vermeden yakılabiliyor. Hatta bu yöntemle 1 milimetrelik küçük bir alanın bile yakılabilmesi mümkün oluyor.
  · 15-20 dakika süren basit yöntemlerle omuriliğe küçük piller yerleştirilebiliyor. Hatta defalarca bel amilayatı geçirmiş veya omurilik iltihabı, damar tıkanıklığı ya da anjina pektorisdenilen kalp ağrıları yaşayan hastalarda bile bu piller kullanılabiliyor.
  · Beynin kendi kendine hakimiyetini sağlaması için bio-feedback ve gevşeme yöntemi diye adlandırılan yöntemler geliştirildi. Bu yöntemler çeşitli bel ve baş ağrılarında kullanılabiliyor.

  Yarın...·
  Görüntüleme yöntemlerinden çok daha fazla yararlanılacak. Böylelikle sinir veya omurilik gibi organlar televizyon ekranı altında incelenebilecek.
  · Aynı endoskopik yöntemde olduğu gibi mikro kameralarla sinirle, omuriliğe veya beynin ağrıyan bölgelerine girilebilecek.
  · Omurilik, sinirler veya diğer bölgelerde geliştirilmiş lazer yöntemleri kullanılacak.
  · Vücuda yerleştirilen pillerde de önemli gelişmeler yaşanacak.
  · Yeni geliştirilen ilaçlarla migrenin ortaya çıkması önlenecek.
  · 5-10 yıl içinde deri altına yerleştirilen ve ağrılı bölgeleri kumanda edebilen mikroçipler kullanıma girecek.
  · Önümüzdeki yılların en önemli hedeflerinden biri de teknolojinin daha ucuz ve yaygın imkanlar sunması olacak.
  · Gen tedavisinde yaşanan gelişmelere paralel olarak ağırın genetik haritası çözülecek ve buna göre de daha uygun tedavi metodları geliştirilebilecek.

  Artık ağrılara son!
  “Geçtiğimiz 20 yıl içinde tıbbın birçok alanında olduğu gibi, ağrı biliminde de çok sayıda gelişme yaşandı. Gerçi bu gelişmelerin ağrıları tamamen ortadan kaldırdığını söylemek mümkün değil. Ancak yine de son 20 yılda ağrıların yüzde 95’inin geçirilebildiğini söyleyebiliriz. Buradan hareket edersek, 2000’li yıllarda sağlık alanında umut verici yeniliklerin bizi beklediğini söyleyebiliriz. En azından teknoloji daha ucuz ve kolay ulaşabilir hale gelebilecek. Zaten biz uzmanların beklentisi de bu. Tabii bütün bunların dışında ağrıyla ilgili çok sayıda uzmanın çalışabileceği ağrı enstitülerinin yaygınlaşması da ayrı bir önem taşıyor. Böylelikle hastalar hem kolaylıkla bu tip merkezlere ulaşabilecek, hem de fazla zaman kaybetmeyecekler. Algoloji’nin (ağrı bilimi) tıbbın diğer bölümleri gibi yaygınlaşması ve tanınması arzuladığım diğer noktalardan biri. Artık insanların algolojinin ne olduğunu ve bu alanda nasıl çalışmaların yapıldığını bilmeleri gerekiyor. Halk bu konuda bilinçlendirilmeli.”

  Prof. Dr. Serdar Erdine
  İ. Ü. İstanbul Tıp Fakültesi
  Algoloji Bölüm Başkanı

 2. #2
  BAHAR
  Misafir

  Standart

  Algoloji Bilim Dalı’ nda Tedavi Edilebilen Ağrılar:
  Başağrıları
  Boyun ağrıları
  Omuz - kol ağrıları
  Sırt ağrıları
  Bel - bacak ağrıları
  Damar tıkanıklığına bağlı ağrılar
  Kanser ağrıları
  Nedeni belirlenemeyen ağrılar

Benzer Konular

 1. Ebola Virüsü nedir,Belirtileri nedir,Nasıl bulaşır?
  YukseLL Tarafından Enfeksiyon Hastalıkları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27.09.14, 10:08
 2. Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nedir?
  YukseLL Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) ve Hastalıkları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 11.04.11, 17:45

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •