Keşkek yemeği nerdeyse tüm yörelerde yapılır ama her yörenin keşkek yemeği farklıdır.Ben Sinop'un yöresel Keşkek Yemeği'nin tarifini paylaşmak istiyorum.

Malzemeler;
1 Kilo dövülmüş buğday.
1 Çay bardağı dermason fasulye.
5 Tane tavuk baget.
2 Tane soğan
50gr Tereyağı
1 Çorba Kaşığı pulbiber
1 Çay kaşığı kırmızı tozbiber.
Tuz.

Yapılışı;
Buğdayları ve fasulyeleri yıkıyoruz. Derin bir tencereye buğday, fasulye ve tavuk bagetleri koyup kaynamış su ilave ediyoruz. Su miktarı buğdaydan fazla olmalı. Buğday oldukça fazla su çeker çünkü. Tencere kaynayınca kısık ateşe alıyoruz ve tuzunu ilave ediyoruz. Tavuk bagetleri 20 dakika sonra çıkartıp etlerini kemiklerinden ayırıp didikliyoruz. Tekrar keşkek yemeğinin içine didiklenmiş tavukları ekliyoruz. Buğdaylar yumuşayıncaya kadar yemeğimizi pişirmeye devam ediyoruz.

Ayrı bir tavaya soğanları küçük küçük doğruyoruz.Tereyağını ilave edip soğanları pembeleşinceye kadar kavuruyoruz.
Pulbiber ve kırmızı tozbiberi soğanlara ilave ediyoruz.Bir su bardağı soğuk suyu tavadaki soğanlara ilave edip keşkek yemeğinin üzerine bu karışımı ilave ediyoruz. 15 dakika kadar tencerenin kapağını kapatıp yemeği dinlendiriyoruz sonra servis ediyoruz.

Afiyet olsun!

Not; Keşkek yemeği ne sulu olmalıdır ne de çok kuru olmalıdır.Orta kıvamda olanı makbuldur. Tavuk etinden hoşlanmayanlar tavuk eti yerine kırmızı et kullanabilir.Hatta kemikli etle yapılırsa keşkek daha da lezzetli olur.